Sprawozdanie gr. I

logo

Ikonka 4 Vulcan

Ikonka 3 Plan lekcji

Ikonka 2 moodle 2.0

Rekrutacja Zstio 2022 23

Ikonka 5 BIP

Reminiscencje po praktykach w Rimini

Za nami pierwszy, z trzech zaplanowanych wyjazdów do Włoch, zorganizowany w ramach projektu unijnego ,,Praktyki zagraniczne szansą zdobycia doświadczeń zawodowych”

 

Przez dwa tygodnie marca, uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, adepci prac wykończeniowych w budownictwie poznawali tajniki swojego zawodu u pracodawców na terenie Rimini. Uczniowie zdobywali nowe doświadczenia zawodowe na terenie obiektów remontowanych lub nowo budowanych. Mieli możliwość poznać nie tylko rozwiązania techniczno-technologiczne stosowane przez Włochów, ale również doświadczyć ich mentalności w podejściu do pracy, jak się okazało, jakże różnej od polskiej. Była to dla uczniów doskonała sposobność, by oprócz doświadczeń zawodowych zweryfikować swoje kompetencje miękkie. Kompetencje bardzo istotne w środowisku pracy, takie jak: umiejętność pracy zespołowej, odpowiedzialności na stanowisku pracy, współpracy, podległości czy komunikacji w języku branżowym. Praktyki były dla uczniów doskonałą lekcją o tym, jakie wymagania czy oczekiwania stawiają pracownikom pracodawcy. Zdobyte doświadczenia na pewno przydadzą im się przy podejmowaniu pierwszej pracy zawodowej.

 

 

Założeniem projektowym jest zdobywanie przez uczniów szkoły zawodowej nie tylko doświadczeń branżowych, ale również poznawanie języków obcych, dziedzictwa kulturowego kraju goszczącego, odwiedzanie najciekawszych miejsc podczas trwania praktyk. Dlatego też uczniowie brali udział w przygotowaniu kulturo-językowym już przed wyjazdem, by bliżej poznać kraj, do którego mieli wyjechać.  Zajęcia prowadził  Pan Calogero Scilanga.

Podczas pobytu we Włoszech dla uczniów zorganizowano wyjazd do Wenecji i do San Marino, jednego z najmniejszych państw w Europie.

Wszyscy uczestnicy wyprawy do Wenecji przekonali się bardzo szybko, że warto było zwiedzić to przepiękne miasto, znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wenecja to miasto kanałów. Nie ma w nim samochodów, a transport odbywa się drogą wodną. Najlepszym środkiem transportu jest vaporetto - tramwaj wodny i takim też my płynęliśmy.

Mieliśmy szczęście, bo naszym przewodnikiem po mieście, była przesympatyczna Włoszka Dr. Alessia Ferrari Bravo, posługująca się ku naszemu zaskoczeniu piękną polszczyzną. Później wyjaśniło się, skąd ta umiejętność?

Pani przewodnik jest magistrem filologii polskiej, którą studiowała na Uniwersytecie Weneckim. Był to miły akcent tej wycieczki.

Obejrzeliśmy wspólnie serce miasta; wypełniony turystami i gołębiami Plac św. Marka, Bazylikę św. Marka, Pałac Dożów, kościół San Giorgio Maggiore, Palazzo Grassi, Synagogi Hiszpańską i Włoską, dzwonnicę św. Marka, ale również miejsca mniej zatłoczone, wąskie uliczki poza centrum.

Podczas naszego pobytu w Wenecji była piękna, słoneczna pogoda, więc poznawanie dziedzictwa kulturowego tego kraju było dla nas szczególnie miłe. Jednak nie zawsze tak jest, o czym przekonywała nas pani przewodnik. Wyjaśniała, że Wenecja żyje w ciągłym zagrożeniu. Woda, która stanowi o jej wyjątkowości, jest dla niej również utrapieniem.

Nad kanałami rozpościerają się liczne mosty, które były wdzięcznymi obiektami naszych fotografii. Oprócz zdjęć, o tych pięknych chwilach i atmosferze Wenecji będą przypominały wszystkim uczestnikom zakupione pamiątki, najczęściej drobiazgi wykonane ze szkła weneckiego albo słynne weneckie maski.

venecja.pptx

 

Partner projektu Sistema Turismo zadbał o to, by nasi uczniowie będąc we Włoszech odwiedzili San Marino, jedno z najmniejszych państw Europy stanowiące enklawę na terytorium Włoch.

Aura okazała się równie łaskawa jak podczas pobytu w Wenecji. Piękne widoki i profesjonalny komentarz pani przewodnik sprawiły, że na długo będziemy pamiętać to miejsce. San Marino położone w górzystym terenie to najstarsza republika świata. Dowiedzieliśmy się, że początki San Marino sięgają 301 roku, gdy chrześcijański budowniczy zwany Świętym Marinusem, uciekając przed prześladowaniami cesarza Dioklecjana, schronił się na szczycie Monte Titano i założył tam małą chrześcijańską wspólnotę. Wspólnocie udało się zachować swój status dzięki szczęściu, sprytnym sojuszom oraz hartowi ducha. San Marino jest jedynym państwem w Europie otoczonym całkowicie przez jedno obce państwo. Republikę zamieszkuje około 35 tysięcy mieszkańców, czyli niewiele więcej, niż liczy nasz Sandomierz. Mnóstwo tu ciekawych architektonicznie i historycznie obiektów, sklepików, fantastycznej roślinności. Razem tworzą one niepowtarzalny klimat i atmosferę tego miejsca. Zapierające dech w piersiach widoki, rozpościerające się ze wzgórza stolicy San Marino uwiecznione na zdjęciach, niech stanowią dopełnienie tej relacji.

San Marino.pptx

 

Relacjonując pobyt uczniów we Włoszech, nie sposób nie wspomnieć o samym Rimini, w którym uczniowie mieszkali podczas trwania praktyk. To jedno z najpopularniejszych miast turystyczno-wypoczynkowych nad północnym Adriatykiem. Wzdłuż miejskich plaż ciągną się kilometrami hotele i apartamentowce. W jednym z takich hoteli, o wdzięcznej nazwie BLUE MOON mieszkali uczestnicy tego wyjazdu. To tu oprócz odpoczynku, mogli szlifować swoje kompetencje językowe, komunikując się w codziennych sytuacjach z miłą obsługą hotelową oraz poznać specyficzne potrawy kuchni włoskiej. Czy wszyscy uczestnicy projektu stali się amatorami owoców morza? O tym wiedzą jedynie znają sami zainteresowani i niech tak zostanie.

Nasz pobyt przypadł na okres poza sezonem turystycznym, więc mogliśmy w ciszy i spokoju rozkoszować się urokami morza i plaży. Ciekawe, jakie będą wspomnienia z pobytu w Rimini kolejnych grup?

Rimini.pptx

 

Kończąc tą relacje warto zaznaczyć, że każdy uczestnik biorący udział w projekcie otrzymuje certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności i kompetencje, które stanowić będą dodatkowy atut przy rozmowach z potencjalnymi pracodawcami po zakończeniu nauki w szkole.

Na zakończenie roku szkolnego uczniowie otrzymają komplet dokumentów potwierdzających odbycie stażu oraz kompetencje językowe: Europass Mobility, Europass Paszport Jezykowy. 

Relacjonowała 

Krystyna Kobylakiewicz

05 kwietnia 2016 roku

Kontakt

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego

ul. Słowackiego 37

27-600 Sandomierz

TEL KOM. 797-637-683

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja

Lokalizacja