Zdobywanie Doświadczeń Branżowych na Półwyspie Iberyjskim

logo

Sprawozdanie z wyjazdu na praktyki zawodowe

Technik Informatyk - Povoa de Varzim, Portugalia

17.06-05.07 2019 r.

Wyruszyliśmy ze skwarnego Sandomierza 15 czerwca. Smaku podróży na lotnisko dodawał brak klimatyzacji w autobusie, gdy temperatura na zewnątrz przekraczała 30 stopni, ale nic to dla żądnych przygód 15 informatyków, którzy mają w perspektywie 3 tygodnie na Półwyspie Iberyjskim, nad brzegiem oceanu.

Nie odstraszyły nas też opóźnienia na lotnisku i tłumy oczekujących. Nawet epizod ze zagubionym dowodem osobistym wydawał się być bez znaczenia (znalazł się w plecaku zestresowanego praktykanta). W drodze do samolotu pomachaliśmy wracającym z praktyk geodetom i fryzjerkom. Czekaliśmy na naszą przygodę.

Wylądowaliśmy w Porto późna nocą, ale oczekiwali na nas niezawodna Chantal Gomez, nasza opiekunka i szefowa We Are Euromob wraz ze swoimi współpracownikami. Zawieźli nas do Povoa, gdzie byliśmy pierwszymi gośćmi ich nowo otwartego hostelu. Powiew nowości zobowiązuje do porządku ;-)

W hostelu opiekę nad nami sprawowała mama Chantal, Pani Bella z matczynym wręcz zaangażowaniem. Wysłuchiwała naszych życzeń, pochwał i czasami skarg z ogromną cierpliwością, jednocześnie angażując chłopców np. do pieczenia ciasta bananowego.

Niedziela była dniem zapoznania się z Povoa. Chantal zabrała nas na spacer po mieście, pokazała najważniejsze punkty orientacyjne i udzieliła wskazówek. Od tej chwili mieliśmy poruszać się sami po tej wypoczynkowej miejscowości. Poszliśmy więc całą grupą powitać ocean. Spacer brzegiem wody zaowocował licznymi zdjęciami i poparzeniami słonecznymi (18 stopni okazało się być zabójcze).

Poznaliśmy też miejsce naszych wspólnych posiłków, Tasca de Maria, gdzie codziennie jedliśmy wspólne kolacje i czasami lunche. Ta restauracja przyjmuje mnóstwo grup z Polski i ściany pełne są podpisów i pamiątek od naszych rodaków. Brak jest jednocześnie jakichkolwiek negatywnych opinii. Bo czegóż się tu czepić gdy atmosfera jest przyjazna, jedzenie pyszne a ludzie zawsze uśmiechnięci.

Poniedziałek był dniem gdy należało zabrać sie do pracy. Chantal przeprowadziła prezentacje uczniów w firmach, które przyjmowały ich na praktyki.

  • AREZES INFORMÁTICA UNIP. LDA (ESPOTRÓNICA) to firma zajmująca się serwisowaniem i sprzedażą sprzętu komputerowego. Trafili do niej Dominik Gozdur, Dawid Gęza, Przemysław Koziarski i Mateusz Majdak.

  • OFICINA D'IMAGEM stała się miejscem praktyk Mateusza Kędziory i Dawida Świder. Chłopcy zajmowali się projektowaniem i grafiką. Ogromne wrażenie zrobiły na nas projekty plakatów, które przygotowali dla pracodawcy.

  • BILAWEB, LDA to również firma reklamowa. Voldymyr Horiainov, Anton Petrovsky oraz Maksym Maksymenko opracowywali tu aktualizacje strony sklepu internetowego.

  • IMPRESSÕES NA HORA także zajmuje się reklamą i promocją. Tu swoje graficzne umiejętności szlifowały Angelika Bury i Natalia Majka.

  • WE ARE EUROMOB, czyli nasz gospodarz i organizator praktyk przygarnął Marcela Rosińskiego i Bartosza Woźniaka. Zajęli się aktualizacja strony internetowej, projektowaniem materiałów graficznych i filmem promocyjnym.

  • AQUAQUÍMICA, LDA. to z kolei firma produkująca filtry, ale nasi informatycy znaleźli tam zatrudnienie w dziale promocji. Karolina Musiał i Armin Boleń dostali zadanie zaprojektowania materiałów promocyjnych dla konkretnego odbiorcy.

Firmy te zapełniły czas naszych praktykantów od poniedziałku do piątku, angażując ich w codzienne obowiązki. Nie brakło jednak czasu na wędrówki nad ocean oraz udział w święcie Povoa, które zbiegło się z naszym pobytem w Portugalii. Mieliśmy więc niepowtarzalną okazję aby świętować na południowy sposób, gdy ulice pełne są ludzi, odbywa się uliczne grillowanie sardynek, ludzie bawią się i śpiewają przystrajając dzielnice miasta w reprezentacyjne kolory, codziennie w centrum odbywają sie koncerty. Wszystko to z okazji San Pedro - święta patrona miasta.

Elementem poznawania lokalnej kultury były zajęcia z języka portugalskiego. Prowadziła je lektorka Ana, która zdobyła sympatię wszystkich i dała naszym stażystom możliwość komunikowania się (w stopniu podstawowym oczywiście) z lokalnymi mieszkańcami i pracodawcami. Kolejny krok w samodzielność na portugalskim rynku pracy ;-)

Nie było więc czasu na nudę i tęsknotę. Pomijając lokalne atrakcje odwiedziliśmy również Porto, Fatimę, Aveiro i Lizbonę.

Porto zwiedzaliśmy z Klaudią, którą poznali nasi uczniowie będący na praktykach w Portugalii 2 lata temu. Zabrała nas na wędrówkę po górzystym mieście, które zachwyca krajobrazami, architekturą i niepowtarzalna atmosferą. Dzielnica miasta nad brzegiem rzeki znajduje się na liście świtowego dziedzictwa UNESCO, dworzec wyłożony charakterystycznymi płytkami Azulejo ukazuje historie kraju, a w centrum miasta znajduje się biblioteka Harrego Pottera. Po rejsie rzeką Douro uczniowie skosztowali lokalnego trunku - porto. Wszyscy uczestnicy wycieczki znaleźli coś dla siebie ;-)

Fatima miała być ucztą duchową. Do największego sanktuarium w Europie pojechaliśmy z rodzicami Chantal, Panią Bellą i Panem Albertem. Pokazali nam również miejsce, gdzie mieszkały dzieci, które doświadczyły objawienia.

Po tym mistycznym doświadczeniu zabrali nas do Aveiro - Portugalskiej Wenecji. Miejsce to słynie z krajobrazu, gdyż poprzecinane jest kanałami, wydobywania soli oraz najsłodszych ciastek ovos moles.

Największym wyzwaniem była jednak Lizbona. Oddalona od Povoa o ok 350 km stolica Portugalii powitała nas skwarem i żarem z nieba. Spacer po uliczkach i wspinanie sie na wzgórza znalazły sie więc w kategorii 'challange'. Nie zakłóciło to jednak odbioru. Miasto okazało się być cudowne ze swoimi wąskimi i kolorowymi uliczkami, kolejką pnącą się po wzgórzach i wspaniałą architekturą.

Tym sposobem trzy tygodnie na obczyźnie minęły jak z bicza trzasnął i trzeba było wrócić do domu. Wyjeżdżaliśmy jednak z przekonaniem, że jeszcze wrócimy do Portugalii.

Tekst: Katarzyna Kozera

Praktyki

sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_praktyki sprawozdanie_ti_praktyki

Wycieczki

sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki
sprawozdanie_ti...
sprawozdanie_ti_wycieczki sprawozdanie_ti_wycieczki

Czas wolny

Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny
Sprawozdanie pr...
Sprawozdanie praktyki TI czas wolny Sprawozdanie praktyki TI czas wolny

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego

ul. Słowackiego 37

27-600 Sandomierz

FAX - 15-832-51-25

TEL KOM. - 797-637-683

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja

Lokalizacja