Zdobywanie Doświadczeń Branżowych na Półwyspie Iberyjskim

logo

Sprawozdanie z praktyk zawodowych grup: technik geodeta oraz technik usług fryzjerskich

Zdobywanie doświadczeń branżowych na półwyspie iberyjskim”

Povoa de Varzim, Portugalia 26.05 – 12.06.2019r.

Povoa de Varzim, Portugalia to miejsce, w którym w terminie 26 maja – 12 czerwca 2019r. pierwsza grupa uczniów ZSTiO w Sandomierzu w zawodzie technik geodeta oraz technik usług fryzjerskich odbyła praktyki zawodowe w ramach unijnego projektu "Zdobywanie doświadczeń branżowych na Półwyspie Iberyjskim".

Uczniowie podczas trzytygodniowych praktyk mieli okazję nie tylko doskonalić swoje dotychczasowe umiejętności ale przede wszystkim zdobywać nowe doświadczenia zawodowe u portugalskich pracodawców w Povoa de Varzim i okolicach. Staż zagraniczny był także wspaniałą okazją do „szlifowania” umiejętności językowych oraz bliższego poznania języka, tradycji i kultury kraju goszczącego.

Geodeci swój staż odbywali w dwóch biurach projektowych: w biurze architektonicznym „azeromais arquitetura” w Borqueiros oraz w biurze projektowym „projectus & Dr building” w Esposende. Uczyli się tam obsługi programu AutoCAD, wydruku w 3D, poznawali tajniki projektowania planów budynków, dokonywali pomiarów.

Fryzjerki odbywały praktyki w czterech salonach fryzjerskich: Conte Jovem Cabaleireiro, July & Samy Cabaleireiros, Glamourfigue Spa e estetica, LDA, Aslw Imagen - cabaleireiro e estetia w Povoa de Varzim. Poznawały tam nowe metody oraz techniki farbowania, strzyżenia i stylizacji włosów oraz wykonywały zabiegi pielęgnacyjne pod okiem pracodawców.

Oprócz umiejętności związanych z przyszłym zawodem, nasi praktykanci uczyli się także jak pracować w zespole, odpowiedzialności za stanowisko pracy i realizację powierzonych zadań, współpracy czy komunikacji w języku branżowym.

Założeniem projektowym oprócz zdobywania doświadczeń zawodowych było także poznawanie języków obcych, dziedzictwa kulturowego, odwiedzanie najciekawszych miejsc kraju goszczącego. Dlatego też uczniowie brali udział w przygotowaniu kulturowo-językowym zarówno tu w Polsce jak i w Portugalii, gdzie podstawy języka portugalskiego przybliżały przesympatyczne lektorki, a zarazem przewodniczki podczas wycieczek - Anna oraz Weronika.

Oprócz codziennych praktyk zawodowych uczniowie mieli także czas wolny, który najczęściej spędzali plażując oraz zwiedzając Povoa. Każda wolna chwila została skrupulatnie udokumentowana na niezliczonej ilości zdjęć, którymi nasi praktykanci chwalili się
na specjalnie utworzonej grupie Messangerowej „PORTUGALIA”. Należ
y tutaj wspomnieć,
że miejscowość,
w której przyszło nam spędzić całe trzy tygodnie praktyk jest popularnym miasteczkiem turystyczno-wypoczynkowym położonym nad samym oceanem Atlantyckim. Naszym domem w tym czasie był uroczy, klimatyczny hostel „Sardines & Friends” w samym centrum miasteczka, w bardzo bliskiej odległości od oceanu oraz restauracji „Tasca de Maria”, gdzie podczas wspólnych posiłków poznawaliśmy smaki portugalskiej kuchni.

Podczas pobytu w Portugalii zaplanowano także wycieczki do najpiękniejszych zakątków tego kraju. Pierwszym z takich miejsc było Porto, słynące z mostów oraz wina o tej samej nazwie ( które mieliśmy okazję degustować). Dla wtajemniczonych, to właśnie w tym mieście mieszkała autorka cyklu powieści o najsłynniejszym na świecie czarodzieju - Harrym Potterze a miłośnicy powieści mogli poczuć magię zwiedzając księgarnię stylizowaną na szkołę czarów i magii – Hogwart.

Kolejnym punktem w planie zwiedzania Portugalii była wycieczka do Fatimy – znanego i bardzo ważnego dla katolików miejsca kultu Maryi, gdzie w 1917r. Matka Boża ukazała się trójce pastuszków: Hiacyncie, Franciszkowi oraz Łucji. Obecnie jest to miejsce, do którego pielgrzymują wierni z całego świata. W drodze z Fatimy odwiedziliśmy Aveiro – malownicze miasteczko otoczone licznymi kanałami, zwane portugalską Wenecją

Stolicę Portugalii – Lizbonę odwiedziliśmy jako ostatnią. Miasto, wypełnione po brzegi turystami, zachwycało przepiękną architekturą oraz mnóstwem wspaniałych zabytków. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Lizbony, od którego rozpoczęliśmy zwiedzanie był plac Rossio oraz Praca Do Comercio wraz z łukiem triumfalnym Arco Rua Augusta. Nie sposób nie wspomnieć o słynnej windzie Santa Justa oraz tramwaju nr 28. Kolejnym cudem architektury, który mieliśmy okazję zobaczyć w Lizbonie był klasztor Hieronimitów, wpisany na światową listę UNESCO, wieża Belem oraz pomnik Odkrywców.

Pobyt w Portugalii, dla większości uczniów pierwszy wyjazd zagraniczny, był czasem spędzonym bardzo intensywnie. Trzy tygodnie upłynęły w piorunującym tempie. Niestety wszystko co dobre musi się kiedyś skończyć. Zakończyły się także nasze praktyki. Nieco stęsknieni, ale ze wspaniałymi wspomnieniami powróciliśmy do Polski, gdzie na lotnisku powitała nas kolejna grupa uczniów naszej szkoły rozpoczynająca swoją portugalską przygodę.

Małgorzata Kaczyńska

Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf
Sprawozdanie z ...
Sprawozdanie z praktyk tg i tuf Sprawozdanie z praktyk tg i tuf

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego

ul. Słowackiego 37

27-600 Sandomierz

FAX - 15-832-51-25

TEL KOM. - 797-637-683

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja

Lokalizacja