Aktualności

logo

     ZDROWIE PSYCHICZNE W CZASACH KORONAWIRUSA

Drodzy rodzice i uczniowie!

W związku z przejściem szkoły w tryb on-line zamieszczam rekomendacje, dotyczące zdrowia psychicznego. To nietypowa sytuacja dla rodziców
i uczniów. Zachowanie spokoju, będzie miało duży wpływ na odporność zarówno psychiczną jak i fizyczną osób dorosłych i dzieci.

Oto kilka ogólnych wskazówek profilaktyki zdrowia psychicznego.

1.Obserwujmy siebie i nasze dzieci. Nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego jak emocjonalnie radzą sobie z otaczającą rzeczywistością. Jak nasze dzieci reagują na obecną sytuację? Czy dopytują, czy unikają rozmów? Czy sytuacja ich nie przeciąża? Czy epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach?

2.Starajmy się być spokojni, nie panikujmy. Bądźmy gotowi do rozmowy. Rozmawiajmy ze swoimi dziećmi, opierając się na rzetelnych faktach. Nie warto przekazywać niesprawdzonych treści, niezliczonych informacji czy dramatycznych nowin. Bądźmy w tych rozmowach rzeczowi i opanowani.

3.Mówmy szczerze ,,nie wiem” – w sytuacji, gdy nie wiemy co odpowiedzieć swoim dzieciom. Na niektóre pytania, nie znamy przecież odpowiedzi (nikt
z nas nie wie, ile będzie trwała ta sytuacja). I o tej swojej niewiedzy warto mówić. Choć część rodziców, opiekunów się tego obawia, ta szczerość buduje zaufanie.

4. Rozmawiajmy jak radzić sobie z lękiem – to bardzo ważna wiedza. Opowiedzmy swoim dzieciom, co my robimy, żeby trudne myśli nie zapanowały niepodzielnie w naszej głowie (czytanie książek, oglądanie komedii, gry itp.) Pytajmy co im pomaga. Zastanówmy się, co możemy wspólnie robić, aby zachować dobry nastrój.

5. Wskazujmy na czasowość pewnych ograniczeń czy rozwiązań. Szczególnie dla nastolatków, obecna sytuacja może być bardzo trudna. Mogą mieć poczucie zamachu na ich podstawowe prawa i ograniczanie wolności. Pokazujmy terminowość tych rozwiązań i to, czemu one mają służyć.

6. Bądźmy odpowiedzialni. Ta sytuacja może być dobrą lekcją empatii, wrażliwości i właśnie odpowiedzialności za innych. Nasze zachowania przecież przekładają się bezpośrednio na rozprzestrzenianie się wirusa, a więc na życie
i zdrowie innych ludzi.

7. Zadbajmy o potrzeby naszych dzieci- tak jak my potrzebujemy porozmawiać z bliskimi, nasze dzieci również tego kontaktu potrzebują. Zadbajmy o to. Rówieśnicy są dla nich bardzo ważni. Pamiętajmy o nowych technologiach – to dobry moment, żeby z nich skorzystać.

8.Uczmy się razem zdrowych nawyków i bądźmy wzorem do naśladowania.

Pokażmy jak dokładnie myć ręce, jak zasłaniać usta, jak dbać o wypoczynek, odpowiedni sen i dobry nastrój.

9.Unikajmy słuchania własnych lęków. To nie są najlepsi doradcy. Pewnie nie da się tego zupełnie uniknąć, ale przynajmniej ważnych decyzji nie podejmujmy pod wpływem silnych emocji. One na ogół utrudniają nam dostęp do racjonalnego działania.

Pamiętajmy, że rzetelna wiedza wśród dorosłych pomoże zachować spokój oraz dobrą kondycję psychiczną naszym dzieciom!

                                                                                               Pedagog szkolny

                                                                                                                       Beata Janeczko

                                                                            

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących

im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego

ul. Słowackiego 37

27-600 Sandomierz

FAX - 15-832-51-25

TEL KOM. - 797-637-683

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja

Lokalizacja